Alkoholizm w szpilkach, czyli uzależnienie u kobiet

10.10.2020

      Alkoholizm w szpilkach, czyli uzależnienie u kobiet

          Choroba alkoholowa jest chorobą demokratyczną, która może dotknąć osoby w każdym wieku, o różnym statusie majątkowym, czy wykształceniu. Ważne jest również, to że uzależnić mogą się zarówno mężczyźni jak i kobiety. Model spożywania alkoholu przez kobiety zaczyna być w dużym stopniu tożsamy z modelem męskim, co może wynikać z negatywnych skutków równouprawnienia na różnych płaszczyznach. Dziewczęta już w młodym wieku zaczynają upodabniać swój styl picia do pica chłopców. Pojawiające się statystyki dotyczące spożywania alkoholu przez kobiety w Polsce są niepokojące, Polki spożywają coraz większe dawki alkoholu i robią to coraz częściej. Według Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych poziom picia kobiet zbliża się do poziomu picia mężczyzn.

          Pomimo braku różnic, co do występowania objawów uzależnienia oraz mechanizmów do niego doprowadzających, które są jednakowe dla każdej osoby uzależnionej, istnieją znaczące różnice na innych płaszczyznach uzależnienia. Kobiety różnią się od mężczyzn budową fizjologiczną, bowiem mają więcej tłuszczu w organizmie niż wody, a alkohol nie rozpuszcza się w tłuszczu więc uzależnienie rozwija się o wiele szybciej. Dodatkowo kobiety posiadają mniej enzymów w żołądku odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu i więcej estrogenów, które sprzyjają szybszemu wchłanianiu się alkoholu. Przez to ta sama dawka spożyta przez kobietę i mężczyznę o takiej samej wadze będzie powodowała, że kobieta będzie miała większe stężenie alkoholu w ciele. Zmiany hormonalne wynikające z cyklu menstruacyjnego, również wpływają na większą toksyczność alkoholu w kobiecym organizmie. Kobiety sięgające po alkohol szybciej doznają szkód somatycznych wśród których znajdują się między innymi zmiany patologiczne wątroby, zmiany w funkcjonowaniu mózgu czy zapalnie mięśnia sercowego. Znacznie szybciej pojawiają się zmiany psychiczne, takie jak depresje, stany lękowe, zaburzenia odżywiania, halucynozy alkoholowe, jak również łatwiejsze uleganie przemocy, łącznie z przemocą seksualną, po spożyciu alkoholu. Badania pokazują, że kobiety dłużej ukrywają swój problem niż mężczyźni, wiąże się to z większym problem proszenia o pomoc, a także o wiele większym poczuciem wstydu. Obawy przed podjęciem terapii biorą się przede wszystkim z tego, jak społeczeństwo postrzega rolę kobiety oraz tego, co stanie się z rodziną, wtedy gdy to matka i żona podejmie leczenie odwykowe. Kobiety odczuwają większy wstyd z powodu swojego uzależnienia, przez co starają się pomniejszyć swój problem lub mu zaprzeczyć, pokazują wyraźną pogardę oraz wstręt do samej siebie a także mają obawy, czy jest jeszcze dla nich jakiś ratunek. Na każdym etapie choroby alkoholowej osoba może podjąć walkę o samego siebie i podjąć leczenie, wystarczy zgłosić się o pomoc do specjalistów.

 

mgr Klaudia Oleksiuk

Psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień

w trakcie certyfikacji

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj»
COPYRIGHT 2019 FREELINE.PL