Cz problem uzależnienia od alkoholu dotyczy Ciebie?

25.08.2020

             Wiele osób doświadcza negatywnych konsekwencji sięgania po alkohol. Wówczas właącza się "czerwona lampka" i pojawia się pytanie "Czy problem alkoholowy dotyczy mnie? Czy jestem uzależniony?". Jeżeli zdarzyły Ci się takie sytuacje i w Twojej głowie pojawiły się obawy dotyczące uzależniania ten post jest właśnie dla Ciebie. 


Uzależnienie jest chorobą, a zatem posiada specyficzne objawy.
1️⃣ Silna potrzeba a czasem wręcz przymus sięgnięcia po alkohol. Może objawiać się poprzez natarczywe, uciążliwe myśli dotyczące spożywania alkoholu, pobudzenie emocjonalne, rozhamowanie, rozdrażnienie, niepokój, problemy z koncentracją uwagi. Mogą również występować objawy somatyczne takie jak np poczucie suchości w ustach, brak energii, osłabienie. W terminologii medycznej takie stany nazywane są głodami alkoholowymi. Najczęściej występują one w wyniku kontaktu z czynnikiem je wyzwalającym (tzw. wyzwalaczem). W bardziej zaawansowanym stadium choroby alkoholowej mogą pojawiać się samoistnie (organizm samoistnie domaga się substancji). Głody alkoholowe u części osób uzależnionych mogą być subtelne, a co się z tym wiąże również niełatwe do rozpoznawania.
2️⃣ Upośledzenie, a czasem wręcz zupełna utrata kontroli nad spożywaniem alkoholu. Ten symptom objawia się na kilku płaszczyznach. Pierwsza płaszczyzna to czas picia (czas rozpoczynania picia, czyli sięganie wcześniej niż się zamierzało, picie o wczesnych porach dnia, picie regularne przez więcej niż jeden dzień). Druga płaszczyzna to ilość wypijanego alkoholu (picie większej ilości niż się zakładało, picie do tzw. urwanego filmu, do utraty świadomości, leczenie się na drugi dzień tzw. klinowanie). Trzeci obszar upośledzenia kontroli dotyczy miejsca picia (a zatem picie w miejscach do tego nie przeznaczonych, picie w pracy - wiąże się to z takimi konsekwencjami jak mandaty lub utrata pracy, czy łagodniejsze formy ostrzegawcze zastosowane przez pracodawcę, należy tutaj wspomnieć również o urazach lub wypadkach w pracy). Upośledzenie kontroli w zakresie spożywania alkoholu u różnych osób może być na bardzo zróżnicowanym poziomie oraz może przybierać różne formy. Warto tutaj dodać również, że zachowaniami bardzo charakterystycznymi dla upośledzonej kontroli jest siadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu oraz stosowanie agresji. Upośledzenie kontroli nie następuje z dnia na dzień - jest ono procesem, a z czasem osoba uzależniona jest w stanie efektywnie funkcjonować w coraz to mniejszej ilości obszarów swojego życia.
3️⃣ Jeżeli zdarzyło Ci się pić więcej niż jeden dzień zapewne kolejny dzień nie był dla Ciebie najlepszy. W terminologii medycznej czas ten nazywany jest zespołem odstawiennym, gdyż wiąże się z odstawieniem alkoholu lub ograniczeniem jego dawki. Zespół odstawienny najczęściej pojawia się w czasie od kilku do kilkunastu godzin po odstawieniu alkoholu lub ograniczeniu jego ilości. Zespół odstawienia (odstawienny) objawia się poprzez objawy somatyczne i psychologiczne. Do najczęstszych objawów somatycznych zaliczamy różne stany bólowe (bóle brzucha, bóle żołądka, bóle głowy), napady ciepła-zimna, nudności, wymioty, problemy z zaśnięciem, bezsenność, płytki sen, koszmary senne, jadłowstręt. Bardzo często objawom somatycznym towarzyszą objawy psychiczne. Najczęściej jest to niepokój, lęk, poczucie winy, poczucie wstydu, wyrzuty sumienia, rozdrażnienie). Najczęściej zespół abstynencyjny trwa kilka dni (tzw. dochodzenie do siebie), czasem może jednak trwać dłużej i wymagać hospitalizacji w Oddziale Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych. Podczas zespołu abstynencyjnego może wystąpić padaczka poalkoholowa lub psychoza alkoholowa.
4️⃣ Mocna lub słaba głowa. Są to symptomy zmian w tolerancji organizmu na alkohol. Zawsze wraz z ilością i częstotliwością picia następuje wzrost tolerancji na C2H5OH, czyli alkohol etylowy. Celowo został użyty tutaj wzór chemiczny ponieważ stanowczo należy podkreślić, że alkohol nie jest substancją obojętna dla organizmu. Zatem w początkowych fazach uzależnienia następuje wzrost tolerancji na alkohol, a zatem osoba taka potrzebuje większej ilości alkoholu, aby uzyskać stan upojenia. W późniejszych fazach następuje spadek tolerancji, a zatem osoba taka potrzebuje niewielkiej ilości alkoholu, aby się upić.
5️⃣ Koncentracja życia wokół spożywania alkoholu. Osoba uzależniona jeżeli cofnie się pamięcią wstecz to zapewne dojdzie do wniosku, że wcześniej (jeszcze przed rozwojem choroby) miała różne formy spędzania wolnego czasu, różne hobby, czy zainteresowania, podobnie rzecz miała się w kontekście czasu dla rodziny. Wraz z rozwojem uzależnienia alkohol staje się jedynym obiektem zainteresowania, który sukcesywnie wypiera z życia osoby uzależnionej inne jego aktywności. Początkowo następuje utrata zainteresowań , a z czasem ta koncentracja tak się pogłębia, że rodzina i praca są już na drugim planie.
6️⃣ Picie pomimo wiedzy o szkodliwości. Pomimo tego, że do osoby uzależnionej dochodzą różne informacje, że to jej picie odbiega od picia innych osób ona kontynuuje spożywanie alkoholu. O szkodliwości picia najczęściej mówią członkowie rodziny, często też pojawia się informacja od lekarza, że dana trudność jest związana z piciem. Często lekarz mów wprost, że dana choroba jest efektem picia (np cukrzyca, padaczka, choroby trzustki, choroby wątroby, choroby układu sercowo-naczyniowego). Czasem o szkodliwości picia alarmuje przedstawiciel systemu państwowego (np Policjant podczas zatrzymania osoby pod wpływem alkoholu, a następnie sędzia wydając wyrok, w którym, jest nakaz leczenia). Pomimo różnych informacji o szkodliwości osoba uzależniona kontynuuje spożywanie alkoholu.
❗️❗️❗️ Jeżeli w jakiejś części z powyższych objawów odnajdujesz siebie jak najszybciej zgłoś się w celu fachowej diagnostyki w kierunku uzależnienia od alkoholu ❗️❗️❗️

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj»
COPYRIGHT 2019 FREELINE.PL