Czym jest współuzależnienie. Czyli o konsekwencjach funkcjonowania w związku z osobą uzależnioną.....

24.11.2020

Życie w jednym domu osobą uzależnioną bywa bardzo trudne i stresujące. Wraz z rozwojem uzależnienia życiem rodzinnym stopniowo zaczyna sterować nałóg. Niepijącym członkom rodziny często towarzyszy brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji. Zdarza się, że osoba uzależniona staje się nieprzewidywalna. Jednego dnia potrafi być miła, troskliwa, kochająca, a następnego złośliwa i agresywna. Niepijący członkowie rodziny starają się w różny sposób powstrzymać uzależnioną osobę od picia, jednak w efekcie często ułatwiają oni pijącemu dalsze spożywanie alkoholu. Partnerom osoby uzależnionej często towarzyszy przeświadczenie - „Co jeszcze mogę zrobić, aby on/a w końcu przestał/a pić?” Jedną z konsekwencji bycia w związku z osobą uzależnioną może być współuzależnienie. Należy pamiętać, że współuzależnienie nie jest chorobą a skutkiem nieprawidłowego przystosowania się do sytuacji problemowej. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na swojej stronie internetowej wymienia następujące cechy charakterystyczne dla osób współuzależnionych:
• Całkowite skupienie się na osobie pijącej
• Szukanie powodów, aby usprawiedliwić picie partnera
• Zatajanie problemu picia przed innymi osobami
• Przejmowanie kontroli nad piciem partnera/ki (np. wylewanie bądź chowanie znalezionego alkoholu, ograniczanie sytuacji w których dochodzi do konsumpcji alkoholu, odmierzanie mniejszych porcji alkoholu, picie wraz z partnerem, by spożył mniej, bądź samodzielne kupowanie alkoholu, po to by pijący nie opuszczał domu)
• Branie na siebie odpowiedzialności za czyny pijącego i chronienie przed konsekwencjami wynikającymi z picia (np. kłamstwa, spłacanie zaciągniętych długów, dbanie o dobre imię partnera)
• Przejęcie na siebie codziennych obowiązków, które osoba uzależniona zaniedbuje.
Życie przepełnione stresem oraz nieskuteczność własnych działań w walce z chorobą alkoholową partnera niosą za sobą poważne konsekwencje np. nerwice, stany lękowe i depresyjne, brak poczucia sensu, nadziei, samotność, nadużywanie leków nasennych i uspokajających, trudności w rozpoznawaniu własnych potrzeb oraz wyraźnie obniżone poczucia jakości życia. Jeżeli żyjesz w bliskiej relacji z osobą uzależnioną i uważasz, że powyższy opis dotyczy Ciebie i Twojej rodziny warto zgłosić do specjalisty. W ten sposób możesz pomóc nie tylko sobie, ale również bliskiej Ci osobie, zmagającej się z problemem uzależnienia.

mgr Karolina Kasprzyk
Psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień w procesie certyfikacji.

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj»
COPYRIGHT 2019 FREELINE.PL