Metadonowa
terapia substytucyjna
Uzależnienie od narkotyków pozyskiwanych z maku - opiatów , którego jedną z form leczenia jest kuracja metodanowa, jest niezwykle ciężkim uzależnieniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Do substancji opiatowych zalicza się pozyskiwane z maku związki chemiczne takie jak opium, morfina, kodeina, a także ich syntetyczne pochodne, czyli np. heroinę. Mechanizm uzależnienia od opiatów jest w medycynie stosunkowo dokładnie poznany i wytłumaczony. Model leczenia substytucyjnego funkcjonuje od przeszło czterdziestu lat. Mogą się mu poddać jedynie narkomani opiatowi, a jego wykorzystanie w innego rodzaju uzależnieniach nie jest możliwe.
Po raz pierwszy leczenie metadonem zastosowano w latach 1962 – 1964 w USA, jako alternatywę stosowanych ówcześnie, mało skutecznych form leczenia uzależnień od opiatów. Lata doświadczeń w pracy z narkomanami wykazały, iż stosowanie detoksykacji, nawet w połączeniu z formą psychoterapii, nie jest w tym wypadku wystarczająco skuteczne. O jej powodzeniu przesądzać może potraktowanie uzależnienia jako pewnej biologicznej choroby z dominującym fizycznym głodem narkotyku, który jest czynnikiem determinującym powrót do nałogu po detoksykacji. Stąd założenie, iż uzyskanie oraz utrzymanie pełnej abstynencji od opiatów jest dla większości osób uzależnionych niemożliwe, a jedynym realnym rozwiązaniem problemu staje się kuracja substytucyjna. Jej istotą jest dostarczanie organizmowi ściśle kontrolowanych ilości metadonu. Jest to możliwe ze względu na jego określone właściwości, umożliwiające bezpieczne zastąpienie nim typowych narkotyków.
Po pierwsze, metadon niweluje uczucie głodu narkotycznego, który jest głównym powodem powrotu do nałogu. Jego stała dawka blokuje ponadto efekt euforyzujący lub uspokajający, dlatego każda próba złamania abstynencji dodatkową dawką opiatów nie przynosi oczekiwanych rezultatów w zmianie nastroju. Nie pojawia się także zjawisko tolerancji, przez cały okres trwania kuracji dawka metadonu pozostaje niezmienna. Lek przyjmowany jest doustnie, jednorazowo w ciągu doby. Nie powoduje żadnych uszkodzeń w organizmie człowieka, nie wykazuje toksycznego działania, nie wpływa na koordynację ruchową, czas reakcji, czy zdolności intelektualne. Systematyczne, ustabilizowane przyjmowanie środka zastępczego umożliwia prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.