Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych dla Dzieci funkcjonuje w ramach Ośrodka Leczenia Uzależnień. Jej głównym celem jest udzielanie pomocy terapeutycznej dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom.
Kto może skorzystać z naszej pomocy?
Z naszej pomocy mogą korzystać dzieci i młodzież od 12 do 18 roku życia, która nadużywa substancje psychoaktywne lub przyjmuje je w sposób okazjonalny.
Pomagamy również młodym ludziom rozwiązywać inne trudności, które hamują ich rozwój, takie jak: uzależnienia rodziców, kryzysy małżeńskie.
Pracujemy też z młodzieżą intensywnie korzystającą z internetu, gier i mediów społecznościowych (przez telefonu, komputer, tablet).
W naszej poradni uzyskają pomoc osoby, które przerwały lub zakończyły terapię w społeczności terapeutycznej w ośrodkach stacjonarnych.
Do współpracy w ramach terapii rodzinnej jak również indywidualnej zapraszamy rodziców, opiekunów prawnych. Uważamy, że systemowa praca daje trwałe efekty w poprawie funkcjonowania młodego człowieka oraz całej rodziny.
Co myślimy o przyjmowaniu substancji psychoaktywnych
Sięganie po substancje psychoaktywne nie dzieje się bez powodu. Często jest ryzykowną ciekawością, jest też niebezpiecznym i doraźnym sposobem na radzenie sobie z kłopotami.
Nie trzeba daleko brnąć w nałóg żeby zgłosić się do naszej poradni. Uważamy, że im wcześniej tym lepiej. Nawet jednorazowe lub kilkukrotne przyjęcie narkotyku jest powodem do rozmowy z terapeutą, podczas której można postawić sobie kilka ważnych pytań, poszukać odpowiedzi, zdecydować np. co dalej z tymi narkotykami.
Świat internetu
Wirtualny świat gier, mediów społecznościowych jest dziś w kieszeni lub plecaku za sprawą telefonu, tabletu, laptopa. Uzależnienie się od cyfrowej rzeczywistości często zakłóca i spycha na margines inne ważne obszary życia oraz aktywności młodych osób.
Zachęcamy do spotkań terapeutycznych-postaramy się pomóc odzyskać proporcje w codziennym funkcjonowaniu.
Terapia nie zaczyna się od razu
Zdajemy sobie sprawę, że część młodych osób trafi do nas z niechęcią, niezdecydowaniem lub niską motywacją do terapii. Rozumiemy, że nie wszyscy w tym momencie mają gotowość do współpracy, ale żeby rozważyć jej sens zapraszamy na dwa, trzy spotkania wstępne, które pomogą podjąć decyzję.
Pomoc nie zawsze trwa dług
Odpowiednią formę pomocy oraz czas jej trwania ustalamy wspólnie z pacjentem/rodziną podczas pierwszych wizyt. Zależy ona od zgłoszonych problemów, oczekiwań, poziomu zaangażowania w substancje psychoaktywne, okresu rozwojowego.
W przypadku osób, które okazjonalnie przyjmują narkotyk i mają gotowość do zmiany możemy np. zaproponować krótki program terapeutyczny, która zakłada 5-10 indywidualnych sesji odbywających się raz w tygodniu.
Terapia rodzinna
W naszej poradni pomoc otrzyma rodzina która doświadcza trudności wynikających z przyjmowania substancji psychoaktywnych, nadmiernego korzystania z komputera przez dziecko. Współpracę zaczynamy od konsultacji wstępnych, na których zapoznajemy się z problemami, które spowodowały zgłoszenie. Staramy się poznać opinie wszystkich członków rodziny. Wspólnie ustalamy realistyczne cele.
Do udziału w terapii rodzinnej wymagana jest zgoda wszystkich uczestników. Czas trwania to zazwyczaj około 10 spotkań odbywających się co 2, 3 tygodnie.
Nie podejmujemy terapii rodzinnej w sytuacji kiedy przyjmowanie środków psychoaktywnych przez jednego z jej członków jest intensywne. W takich przypadkach możliwe są sesje dla pozostałej części rodziny. Włączenie osoby uzależnionej do terapii rodzinnej możliwe jest po opanowaniu nałogu.
Nie decydujemy się na współpracę z rodziną kiedy trwa przemoc, bowiem taka sytuacja wymaga innego postępowania pomocowego.
Komu nie pomożemy?
Osobom, których zgłaszane problemy nie wchodzą w zakres specyfiki pracy naszej poradni ale podpowiemy gdzie mogą uzyskać pomoc.
Nie podejmiemy się terapii z tymi, którzy ją zdecydowanie odrzucają.
Nawet, jeśli ktoś trafi z zalecenia sądu, zdecydujemy się na współpracę terapeutyczną pod warunkiem, że dostrzeże taką potrzebę i wyrazi zgodę.
Nie pomożemy pacjentom, u których nałóg zaszedł za daleko a rokowania skutecznej terapii ambulatoryjnej są słabe. Takim osobom proponujemy pracę motywacyjną w kierunku rozważenia leczenia w placówkach stacjonarnych.
Formy pomocy
terapia indywidualna
terapia rodzinna
poradnictwo
psychoedukacja
Zespół poradni
Tworzą lekarze, psycholodzy, pedagodzy posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej z dziećmi i młodzieżą. Wszyscy mają ukończone specjalistyczne szkolenia, stale podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności zawodowe. Nastawieni jesteśmy na pracę zespołową. Podlegamy systematycznej superwizji, która prowadzona jest przez superwizora Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
mgr Fijałkowski Paweł - dyrektor Ośrodka Leczenia Uzależnień, psycholog, specjalista psychoterapii uzależnień w trakcie procesu certyfikacji
dr n.med. Anna Wójcicka – zastępca dyrektora ds. lecznictwa Ośrodka Leczenia Uzależnień, lekarz, specjalista psychiatrii
Godziny pracy:
Wtorek 11.00 – 14.00
mgr Kruk Krzysztof – kierownik Poradni Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych dla Dzieci – specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Poniedziałek 12.30 – 20.00
Środa 14.00-20.00
Czwartek 8.00 – 12. 00
Remiszewska – Małek Aleksandra – lekarz, specjalista psychiatrii
Godziny pracy:
Środa 9.00 – 11.00
mgr Wiejak Piotr - psycholog, specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Środa 12.00-14.00
mgr Kraszkiewicz-Pełka Maria - psycholog kliniczny, specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Wtorek 8.00 - 11.00
Piątek 12.30 - 19.40
mgr Łucka Urszula - pedagog, specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Wtorek 8.00-15.35
Środa 10.00-12.00
mgr Pierzchała Andrzej - psycholog - specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Poniedziałek 15.35-20.00
Piątek 8.00 – 10.00
mgr Walczewska Katarzyna - pedagog - specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Poniedziałek 12.00-14.00
Wtorek 13.00-15.00
mgr Aleksandra Sadowska – psycholog, specjalista terapii uzależnień
Godziny pracy:
Wtorek 13.00-20.00
Czwartek 11.00-13.50